Klimatyzacja – proste dobieranie

Klimatyzator jak dobrać?

  • Sprawna klimatyzacja na pewno zadba o właściwy komfort cieplny pomieszczenia osób w nim przebywających.
    Dobierając klimatyzator należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Liczbę i gabaryty klimatyzowanych pomieszczeń:

    Liczba pomieszczeń 

W zależności od liczby pomieszczeń, w których chcemy aby była klimatyzacja wybieramy odpowiednie rozwiązanie. 
W przypadku jednego pomieszczenia będzie to zazwyczaj typ split , natomiast w przypadku gdy klimatyzacja będzie montowana w kilku pomieszczeń, właściwym wyborem będzie skorzystanie z klimatyzatorów multisplit, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych może być kilka jednostek wewnętrznych.

Wymiar pomieszczenia ma decydujący wpływ na moc klimatyzacji i ilość zastosowanych tam jednostek.

Przykład klimatyzatory typu Multi firmy Daikin Airconditions.

Przeznaczenie klimatyzowanych pomieszczeń

Biorąc pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, mogą w nim być zastosowane różne instalacje klimatyzacji.
Z reguły inne typy klimatyzatorów stosuje się w biurach, a inne w sklepach, sypialniach lub pokojach dziennych.

Klimatyzacja scienna

Proste urządzenia ,łatwy montaż oraz prosta obsługa…

Klimatyzacja typu „kaseta” – kasetonowy np. zastosowanie do biura

Urządzenia klimatyzacyjne o lepszym rozdziale powietrza nawiewanego,

 optymalne do wysokich pomieszczeń.

Klimatyzator kanałowy zastosowanie : biuro , budynek  mieszkalny , klimatyzacja w hali przemysłowej

Urządzenia emitujące ciepło

Zazwyczaj w każdym klimatyzowanym pomieszczeniu znajdują się urządzenia zasilane energią elektryczną, które część tej energii oddają w postaci ciepła do otoczenia. Aby prawidłowo dobrać moc chłodniczą klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę także ten czynnik.

Izolacja budynku

W zależności od jakości izolacji stosowanej w budynku, rodzaju istniejącej wentylacji, czy występowania tzw. mostków termicznych, zapotrzebowanie na moc chłodniczą będzie różne, gdyż różny będzie poziom przenikania ciepła z zewnątrz.

Nasłonecznienie

Wpływ na dobór mają także położenie budynku względem stron świata oraz przenikanie światła słonecznego przez okna budynku (należy zwrócić uwagę na powierzchnię przeszkleń).

Ilość osób przebywających w pomieszczeniu gdzie jest klimatyzacja

Osoby przebywające w pomieszczeniu, gdzie montowany jest klimatyzator także emitują ciepło oraz są źródłem zanieczyszczenia powietrza, więc również są czynnikiem branym pod uwagę w trakcie obliczania zapotrzebowania na moc chłodniczą oraz w trakcie doboru właściwych filtrów powietrza.

Funkcje klimatyzacji

W zależności od tego, czy klimatyzator ma jedynie chłodzić, czy także wentylować lub dogrzewać pomieszczenie, musimy dobrać właściwy system wentylacji, posiadający określone funkcje. Ważną funkcją obok wspomnianych jest filtrowanie powietrza, dzięki której usuwane z niego są cząsteczki kurzu, pleśni, bakterii itp. – w zależności od rodzaju zastosowanego filtra.

Klimatyzacja a marka.

Wybierając klimatyzator dobrze jest kierować się okresem gwarancji jaki oferuje producent. Najlepsi producenci klimatyzacji o bogatych tradycjach …oferuje systemy klimatyzacji o unikalnych cechach takich jak np: zaawansowane filtry plazmowe oczyszczające powietrze, funkcje pracy nocnej , czy też specjalne konstrukcje wymienników ciepła… zapewniające optymalną strugę powietrza.

Na polskim rynku najbardziej popularne marki to: SAMSUNG oraz LG są to urządzenia klasy średniej zapewniające podstawowe parametry w zakresie obróbki powietrza. Najwyższą jakość funkcji klimatyzacji zapewnia klimatyzacja producentów np: FUJI ELEKTRIC ,DAIKIN, MITSUBISHI, SHARP,FUJITSU

Klimatyzacja z marketów…

najgorszy z możliwych wyborów…, maszyny przeważnie pochodzą z Chin i są ubogie w funkcje…… nie posiadające pełnej gwarancji… albo w ogóle jej nie mają!!!!!!! problem jest też z zapleczem serwisowym tych urządzeń.

Gwarancja………

Klimatyzacja z firmy specjalistycznej będzie miała pełną gwarancję , ponieważ podczas instalacji to firma instalacyjna jest ostatecznym wykonawcą a nie producent czy też tylko sprzedawca. Dlatego też warto instalować klimatyzację kompleksowo to znaczy ..sprzedaż łącznie z instalacją zakończoną umową gwarancyjną.Okresy gwarancji to 24 do 60 miesięcy w zależności od producenta.

Dobór…….

Istotne jest, aby zarówno typ klimatyzatora oraz jego moc była dobrana właściwie, przy uwzględnieniu cech pomieszczenia i występujących warunków w jego wnętrzu. Zbyt duża wydajność lub niewłaściwie dobrany typ jednostki może powodować przeciągi, wahania temperatur lub niewłaściwy sposób rozprowadzania powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku zbyt małej wydajności, urządzenie będzie nieefektywne, uniemożliwiając uzyskanie wymaganej temperatury, przyczyniając się jednocześnie do zawyżonego poboru mocy energii elektrycznej.

Projektant lub instalator obliczający zapotrzebowanie na moc chłodniczą, umożliwiającą właściwą klimatyzację pomieszczenia bierze pod uwagę kilka istotnych czynników, w większości wymienionych powyżej.

Do pomocy przy doborze, a następnie instalacji klimatyzacji , zalecamy skorzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów. Można w tym celu skorzystać z naszych rad po których zaproponujemy konkretne rozwiązanie. Można także skontaktować się bezpośrednio z nami…

Klimatyzacja Szybki dobór mocy :10 m2 pomieszczenia= 1,1kW

W przypadku obiektów przemysłowych należy przyjąć wszystkie wskazówki podane powyżej…. lub nawiązać kontakt z naszą firmą.